KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Emaljtavla 11108049
*
nr 1110 8049
Bengt Berglund
(f. 1936), Sverige
Emaljtavla, Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 1966, 37x32
Bengt Berglund, född 1936 i Landskrona, svensk keramiker.
Utrop:
500 kr
Såld:
2.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 maj 2017
kl 19:53:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/5 19:40:59
1
700 kr
15/5 16:06:18
2
1.600 kr
22/5 18:42:26
3
1.400 kr
22/5 18:42:26
2
1.500 kr (Budbetjänt)
22/5 18:42:52
3
2.200 kr
22/5 18:54:46
2
2.400 kr
22/5 19:22:34
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
22 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt berglund emaljtavla gustavsberg konst skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5276 Collage
Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 7..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:10
-
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:53
-
5199 Tidskrifter
9 st, Derrière le miroir, Maeght 1950-70-tal, 38x2..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:29
-
5016 Väggrelief
Paul Sevehon. Signerad, daterad 1973, blandteknik,..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:38
*
Bengt Berglund
Bengt Berglund, född 1936 i Landskrona, svensk keramiker.
Läs om budbetjänten
Läs mer om 50/60-tal
nr 1110 8049
Bengt Berglund
(f. 1936), Sverige
Emaljtavla, Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 1966, 37x32
Bengt Berglund, född 1936 i Landskrona, svensk keramiker.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 2.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 maj 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/5 19:40:59 | 1 | 700 kr |
15/5 16:06:18 | 2 | 1.600 kr |
22/5 18:42:26 | 3 | 1.400 kr |
22/5 18:42:26 | 2 | 1.500 kr (Budbetjänt) |
22/5 18:42:52 | 3 | 2.200 kr |
22/5 18:54:46 | 2 | 2.400 kr |
22/5 19:22:34 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
22 maj
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt berglund emaljtavla gustavsberg konst skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5276 Collage
Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 7..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:10 -
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:53 -
5199 Tidskrifter
9 st, Derrière le miroir, Maeght 1950-70-tal, 38x2..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:29
-
5016 Väggrelief
Paul Sevehon. Signerad, daterad 1973, blandteknik,..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:38